SARIKAMIŞ BOZAYI GÖZLEM TUR PROGRAMI

TUR TARİHLERİ

 

15 Nisan – 15 Kasım

 

 

 

TURUN TÜRÜ

 

Bozayı (Ursus arctos)

 

 

TÜRÜN TANIMI

Bozayı, Batı dillerinde kahverengi ayı olarak bilinen ve Türkiye'de de bulunan bir ayı türüdür. Türkiye'deki türlerin rengi biraz daha açık tonda olduğu için boz ayı adını almıştır. Boz ayı yaşayan en büyük etçil canlılardan bir tanesi olmaktadır. Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Sibirya'da yaşayan türleri bulunan boz ayı sık avlanan ayılardandır. Bu nedenle Batı Avrupa'da belirli bölgelerde varlığını sürdürebilmektedir. Boz ayı fiziksel anlamda son derece heybetli bir tür olmaktadır. Ortalama boyları 2,8 metreye kadar ulaşabilen bu ayı türü, 300 kilograma kadar ağırlığa ulaşabilmektedir. Erkekleri dişilere oranla % 10 daha büyük olan boz ayının bazı türlerinde bu özellikler farklılık gösterebilmektedir. Kürkleri genellikle koyu kahverengi olan boz ayılar bölgelere göre ton olarak farklılık gösterebilmektedir. Ülkemizdeki açık renkli boz ayılar da buna en somut örnektir. Boz ayılar fiziksel olarak son derece güçlü hayvanlardır. Boz ayılar at kadar hızlı koşabilirler. Aynı zamanda çok da iyi birer yüzücüdürler.

PROGRAM

1. gün buluşma noktalarından hareketle Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda uygun mola yerinde durarak meyve suyu/poğaça şeklinde kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltının ardından otelimize doğru devam ediyoruz. Otelimize yerleşerek rehberimizden küçük bir brifing alıyoruz. Brifing sonrası gözlem yapacağımız araziye doğru yaklaşık yarım saatlik bir araç yolculuğu yapıyoruz. Araçtan ayrılarak yürüyüşe ve doğal yaşam hakkında özel bilgiler almaya başlıyoruz. Rehberimizin uygun gördüğü yerlerde mola verilerek Foto-kapan hakkında görsel bilgi alıyoruz.  Kapanları dikkatli bir şekilde konumlandırıyoruz. Bu konuda rehberinizin tecrübesi bize yol gösterecektir :) Zira ertesi gün alacağımız kapanlardan güzel sonuçlar almak çok önemli. GPS lerimize kapanların koordinatlarını girerek kaybetme riskini sıfıra indiriyoruz :) Çıkan sonuçlarda istediğimiz hayvanların görüntülerine ulaşırsak değmeyin keyfimize:) Kapanların yerleştirilmesinden sonra bilgilenmeye ve yürüyüşe devam ederek araçla buluşuyoruz. Otelimize dönerek serbest zaman sonrası yemekte aydınlanma seminerleri devam ediyor :) Artık sıkı bir günün ardından dinlenmeyi hak ettiniz:)

07.00 – 09.00 Kahvaltı

09.00 – 10.00 Rehber tarafından belirlenen ormanlık alana hareket

10.00 – 11. 00 Rehber tarafından kısa bir brifing (yaban hayvanlarından korunma yöntemleri, yaban hayvanları iz takibi nasıl yapılır, izler birbirinden nasıl ayrılır)

11.00 – 12.00 Yaban hayvanları izleri takibi ve gözlemi (yürüyüş)

12.00 – 13.00 Öğlen yemeği

13.00 – 18. 00 Yaban hayvanları izleri takibi ve gözlemi (yürüyüş) (rehber tarafından uygun görülen noktalara ısı ve hareket sensörlü yaban hayatı izleme rotaların kurulması)

18.00 – 19.00 Serbest zaman

19.00 – 20.00 Akşam yemeği

21.00 – 22.30 Orman yollarında araç ile bozayı gözlemi

2. gün güzel bir kahvaltının ardından dün bıraktığımız Foto-kapanları almaya aynı noktaya gidiyoruz. Gps le yerlerini bulduktan sonra doğacak çocuklarımızın hevesi ile yanımızda götürdüğümüz bilgisayara sd kartı yerleştirerek neleri yakaladığımızı birebir yerinde görüyoruz. Ya, ”… aaaa süpeeeerr:..” diyeceğiz ya da   ‘ …:(…”  :) Umarız birşeyleri yakalayabiliriz. Bu iş biraz şansa bağlı da olsa deneyim ile doğru yerleri bulmak zaman alan bir bilgidir. E rehberimiz de bu işi 2006 yılından beri yaptığına göre ? :) Kapanları söktükten sonra yürüyerek araca geçiyoruz. Otelimizde alacağımız öğle yemeği sonrası çantalarımızı toplayarak  dönüşe geçiyoruz

 

07.00 – 09.00 Kahvaltı

09.00 – 10.00 Rehber tarafından belirlenen ormanlık alana hareket

10.00 – 11. 00 Rehber tarafından kısa bir brifing (yaban hayvan fotoğrafçılığında nelere dikkat etmek lazım, yaban hayvan izleri nasıl fotoğrafların)

11.00 – 12.00 Yaban hayvanları izleri takibi ve gözlemi (yürüyüş)

12.00 – 13.00 Öğlen yemeği

13.00 – 18. 00 Yaban hayvanları izleri takibi ve gözlemi (yürüyüş) (Kurulan fotokapanların kontrolü)

18.00 – 19.00 Serbest zaman

19.00 – 20.00 Akşam yemeği

21.00 – 22.30 Orman yollarında araç ile bozayı gözlemi