Ülkemizde bir çok memeli türü yaşıyor. Bozayı da bunlardan biri. Bu türle yüzyıllardan beri aynı yaşam alanlarını paylaşıyoruz. Ancak, tür yaşam alanlarının bölünmesi, yok olması ve yasa dışı avcılık tehdidiyle karşı karşıya. Türün soyunu devam ettirmesi türe yönelik koruma çalışmalarına bağlı.

Büyük memeliler yaşadıkları alanlarda gösterge tür olarak görev yaparlar. Diğer canlılarla beslenen büyük yırtıcı memeliler ise, ekosistemlerin en üstünde olduklarından, genellikle mihenk taşı (keystone) türler olarak ekosistemleri şekillendirir, tarih boyunca insanları etkilediklerinden dolayı da bayrak türler olarak doğa koruma ve eko turizm için kamuoyu oluştururlar.

Yasa dısı avcılık

Türkiye'de bozayıların Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altındadır.  Avlanmaları yasaktır. 

Yasam alanların yok olması yada daralması

Bozayılar, yaşamak, beslemek ve üremek için geniş alanlar kullanırlar. Ülkemizde koruma alanlarında büyük kısmında bozayılar yaşamaktadır. Ancak bu alanlar ülkemizde bozayıları saklayacak kadar büyük değildir.

 

Koruma altında olan bozayılar, çoğu zaman insanlarla karşı karşıya gelmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri, yaşama alanlarına yeni yerleşim birimlerinin yapılması, insanların tarım alanları açmak için ağaçları kesmesidir. Diğer bir sebepte barajların, karayollarının yaşama alanları bölmesidir. Yaşama alanları sıkışan bozayılar insanlarla karşı karşıya gelmektedir. 

Bozayı ile karsılasırsanız

Onunla göz göze gelmemeye çalışın. Sizi fark etmeden, aranızdaki mesafenizi olabildiğince arttırmaya çalışın. Koşmaya çalışmayın; çünkü ayılar sizi potansiyel bir av olarak algıladıklarında sizden çok daha hızlı koşabilir. Eğer ayı sizi takip etmeye başlarsa, üzerinizdeki olası yiyeceklerden kurtulun ve hızlıca uzaklaşmaya çalışın. Yiyeceklerle ilgilenmiyor ve sizi hala takip ediyorsa, yüzünüzü ayıya dönün ve ellerinizi kafa hizanıza ya da daha yükseğe kaldırarak yahut elinize alacağınız sopaları veya ağaç dallarını da sallayarak kendinizi olduğunuzdan büyük ve korkutucu göstermeye çalışın. Eğer ortamda birden çok kişi varsa, ayıyı korkutmak için herkesin aynı hareketi yapması gerekir.  Bu genelde, ayının uzaklaşması için yeterli olacaktır.

Ormanın Dostlarını Koruyalım