Bozayı, dünya üzerinde en büyük ve en geniş yayılıma sahip olan vahşi hayvan türlerinden biridir. Türkiye’ de yaşadıkları alan temel olarak Doğu Anadol ve Karadeniz bölgeleri ile sınırlıdır. Vücut ağırlığı 80- 300 kg’a kadar değişkenlik gösterir. Erkek bireyler dişilerden daha ağırdır. Boz ayı iyi yüzebilir ve tırmanabilir. Doğada ortalama 20 yıl kadar yaşayabilir. Erişkin bozayı tek başına yaşarken anne bozayı doğumdan sonra bir-iki yılyavrularıyla yaşar.

Boz ayıların doğadaki önemi çok büyüktür ve çok farklı tipte yaşam alanlarını kullanarak her birinde önemli rol oynar. Boz ayılar dışkılarıyla bitki tohumlarının doğaya dağılmasına katkıda bukunur.bulunurken doğadaki diğer yabani hayvan türlerinin sayılarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Eğer bu tür ve yaşam alanı korunursa diğer birçok hayvan türü de korunmuş olur.

Bozayılar ne ile beslenir

Besin kaynakları geniş olmakla beraber başlıca bitkilerin yeşil kısımları, yağlı ve nişastalı tohumlar, taneli meyveler, böcek ve larvaları, toprak solucanı,

salyangozlar, memeli hayvanlardır.

İlkbahar aylarında derelerde balık avlayabilirler. Yaşadıkları bölgeye göre beslenmeleri çeşitlilik kazanır. Karadeniz bölgesinde meyve besinlerinin büyük kısmını oluştururken, Doğu Anadolu bölgesinde ise daha çok otlar.  

Kıs Uykusu 

Bozayılar, sonbahar mevsimi boyunca kış uykusuna hazırlık yapmak için yoğun beslenerek vücudunda yağ depo eder. Bu sayede kış uykusunda hayatta kalır.Kasım-sonu Aralık başında ininde kış uykusuna yatar ve Mart- Nisan ayına kadar uykuda kalır.

 

Bu dönemde beslenmez ve su içmez. Metabolizması yavaşlar, vücut ısısı 4-5 derece düşer. Vücudu için enerji ihtiyacını depo ettiği yağdan sağlar. Dişi bozayı Ocak-Şubat ayında inde 1-3 yavru doğurur.

Yavru Bozayılar

Mart-Nisan aylarında bozayı ininden çıkar. Kış uykusu boyunca zayıflamış olan bozayı 2-3 haftalık adaptasyon sürecinden sonra eski iştahına kavuşur ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine devam eder.


​Bozayıların üreme dönemi, Mayıs ayının ortasında başlar, Temmuz ayının başlarında son bulur. Bozayılar, yaz boyunca doğada aktif olarak beslenir ve yaşar. Anne bozayı ise bu dönemde yavrularıyla ilgilenir.

Ormanın Dostlarını Tanıyalım