Yürüyüş & Bisiklet 

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış, eşsiz güzellikleriyle konuklarını etkiliyor. Bir dost evinin rahatlığını ve sıcaklığını duyumsacağınız doğunun bu şirin ilçesi, doğal ve tarihi değerleriyle bulunduğu bölgede gerçek bir turizm potansiyeli oluşturuyor. Var olan kış turizmi dinamiğinin yanı sıra Sarıkamış, doğaseverleri alternatif turizm aktiviteleriyle de buluşturmayı hedefliyor.


Bu amaçla hayata geçirilen yürüyüş, bisiklet ve manzaralı araç yolu parkurlarıyla ilgili detaylara elinizdeki rehber kitap sayesinde ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde değişik kişi ve kurumlarca belli standartlara uyularak yapılan çalışmalardan biri olan Sarıkamış’ta, yürüyüş parkurları 21 değişik güzergah üzerinde toplam 267 kilometreye ulaşıyor.

Genel olarak Sarıkamış yakınlarındaki sarıçam orman dokusuyla birlikte Keklikdere, Komdere ve İnkaya vadilerinin kullanıldığı parkurları, her doğasever rahatlıkla yürüyebilir. Benzerleri gibi patikalarda her 50 metrede, toprak yollarda ise her 200 metrede bir kırmızı-beyaz işaretlerle belirlenen güzergahlarda kaybolma riski yok denecek kadar az. Kavşak noktasında yer alan tabelaların kılavuzluk ettiği parkurların GPS koordinatlarını web sayfasında bulabilirsiniz. Ayrıca rehber kitabın ekindeki ayrıntılı haritalar, etkinliğinizin planlamasına katkı sağlayacak. Yürümek isteyen herkesin uyarılar ve yaban hayatı bölümlerini dikkatle okumaları gerektiğini hatırlatalım.

 

Yürüyüş parkurlarının yanı sıra, orman ve köy yollarını takip eden bisiklet rotaları oluşturduk. Oksijeni bol ormanlardan geçen bu rotaların uzunluğu yaklaşık 356 kilometreye ulaşıyor. Ayrıca tarihi ve doğal güzellikleri kapsayan 428 kilometrelik manzaralı araç yolu ile birlikte, ilçe sınırları içerisindeki kültürel ve tarihi değerleri görmemizi sağlayan kültür rotalarını da doğaseverlerin hizmetine sunduk.

 

Parkurlarda yapacağınız aktiviteler sırasında, Sarıkamış’ı bütünüyle keşfetme fırsatı bulacaksınız. Issız ormanlarda yürürken salgılayacağınız adrenalin, size dünyayı başka canlılarla paylaştığınızı hatırlatacak. Bazen dalından havalanan kuşların kanat sesiyle irkileceksiniz. Kimi zaman pürüzsüz kar yüzeyinde bir tilki silueti görecek veya karlarda tavşan izlerine rastlayacaksınız. Hemen fotoğraf makinenize davranacak ve belleğinizden silinmeyecek anılar bohçasına bir kare daha katacaksınız. Manzaralı araç yolunu izlerken ise buğulu camın ardından karlarla kaplı düzlüklere ve dağlara bakacak, huzurun başkentinde olduğunuzu duyumsayacaksınız. Ama her seferinde sonsuz dinginliğin canlandırıcı atmosferinde derin bir soluk alıp, ‘İyi ki buradayım’ diyeceksiniz.

 

 

Elbette ki Sarıkamış’ın doğa tutkunlarına sundukları bu kadarla sınırlı değil.  İlçe temiz ve bol oksijenli havasıyla binicilik, avcılık, golf, çim kayağı, kampçılık ve karavan turizmi gibi aktiviteler için uygun alanlara sahip. Anadolu yaşam tarzının en önemli geleneği olan yaylacılık, alternatif turizmin bir diğer öğesi. İlçe birbirinden güzel yaylalara ev sahipliği yapıyor. Sarıkamış, yüksek irtifanın getirdiği avantajlarla kondisyon depolamak isteyen sporcu ve takımların gözde mekanı aynı zamanda. 2000 metre üzerindeki otellerin konaklama olanaklarından yararlanan atletizm ve futbol gibi dalların sporcuları, yüksek performans özelliğinden dolayı Sarıkamış’ı seçiyorlar. Ekstrem sporların peşinde koşanlara ise yamaç paraşütü ve kaya tırmanışı gibi değişik aktiviteleri önerebiliriz.

 

Beyaz kış masalının büyüsünden uyanıp yola çıkmanın coşkusunu yaşamak isteyenlerin adresi olma iddiasında Sarıkamış.