Kış mevsiminin insanın içini ürperten soğukları güzel bir tablo sergileyebilir mi? Kuşkusuz bu sorunun yanıtını, Kars ilinin Sarıkamış ilçesinde bulabilirsiniz. 2100 metre rakımıyla ülkemizin en yüksek yerleşimlerinden biri olan Sarıkamış, Ekim ayıyla birlikte bembeyaz elbisesini kuşanır. Dağları sarmalayan sarıçam ormanlarının yeşili, beyaz kar örtüsüyle bütünleşir. Çam ağaçları, yere bakan iğne yaprakları ve aklaşan görüntüleriyle dev korkuluklara benzerler. Yaprakların gizlediği ışık oyunlarının arasında rengarenk giysileriyle kayakçılar süzülür.

Sarıkamışın Turizm Potansiyeli Keşfetin

Yılın büyük bir bölümünde karlarla kaplı olan harikalar diyarı Sarıkamış, ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden birisi. Kent, sadece 5 aylık kısa bir zaman diliminde kış turizminin avantajlarından yararlanabiliyor. Oysa el değmemiş doğası, tarihi mekanları, zengin kültürel kimliği, yöresel yemekleri, otantik gelenekleri ve özgün değerleriyle gerçek bir turizm potansiyeline sahip.

Sarıkamış ilçesinin geneline yayılan sarıçam ormanları, bölge coğrafyasında her açıdan farklılık yaratır. Çıplak platoları yeşillendiren, kış mevsiminin ağır geçtiği bölgede çığ tehlikesini önleyen ve Kars ilinin en büyük ormanını oluşturan bu alanlar, 1991 yılında doğal sit alanı olarak tescil edilmiş, 2004 yılında ise Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı ilan edilmiştir.

Sarıkamış yerleşim merkezi zengin bir tarihi ve kültürel birikime sahip. Kuşkusuz bunun en önemli nedeni, bölgede değişik kavimlerin yaşaması ve Anadolu yarımadasının Kafkaslara açılan güzergahı üzerinde yer almasıdır. M.Ö. 9000 yılına dayanan bir geçmişe sahip yöredeki ilk yaşam izleri Kalkolotik ve İlk Tunç Çağı dönemlerine dayanıyor.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonucunda 40 yıl işgal altında kalan Sarıkamış’ta, Rus mimari yapısı hakimdir. Bunun en iyi örneklerini askeri bölgeler içinde kışla ve garnizon olarak kullanılan binalarda
gözlemlemek mümkün. Sarıkamış ilçe merkezinin parlayan yıldızı, elbette Katerina Av Köşkü olarak bilinen tarihi mekandır. Çar 2. Nikola tarafından 1890-1914 yılları arasında yaptırıldığı tahmin edilen köşk, şehrin kuzey batısına konumlanıyor. Dikdörtgen planıyla tamamı ahşap olarak tasarlanan binanın dikkat çekici yanı, hiç çivi kullanılmadan tahtaların birbirine geçme tekniğiyle yapılmış olması. Bir zamanlar balolara ve yemek davetlerine sahne olan bu gösterişli yapıya çift sütunlu bir kapıdan geçilerek giriliyor.

2634 metrelik Bayraktepe (Cıbıltepe) yamaçlarına konumlanan Sarıkamış Kayak Merkezi, uzun pisti, nitelikli konaklama tesisleri, çığ tehlikesini önleyen doğal sarıçam ormanları ve Alplerin dışında sadece bu bölgede görülen iri taneli kristal kar kalitesiyle kayak severlere hizmet veriyor. Yılın büyük bir bölümü güneşli geçmesine rağmen, kar ilk yağdığı günkü özelliğini kaybetmiyor. Ülkemizin en önemli kayak merkezleri listesine ismini gururla yazdıran Sarıkamış’ta her yıl kayak şampiyonası düzenleniyor. 15 Kasım-15 Nisan arasında yaklaşık bir metre karla kaplı alanlarda Alp disiplini ve Kuzey disiplini kayak yapılabildiği gibi, tur kayağı ve kızaklı geziler için de parkurlar bulunuyor. Ayrıca Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenen 5 kilometrelik bir ‘Cross Country’ pisti var.